Zmiany w świadomości prowadzą do chwilowej alienacji - nigdy jednak nie jesteśmy sami, bo mamy siebie

Samotność pomiędzy znanym a nieznanym

Kiedy zaczynamy zmieniać swoje życie, "wyrastamy" z tych znajomości, które nie akceptują naszych zmian i/lub ewoluują w innym kierunku niż my.  

 

 

 

Czas, kiedy przestajemy "pasować" do dotychczasowego życia

Przychodzą w życiu momenty, kiedy pojawia się zmiana w naszym widzeniu świata - jakiś "klik" w świadomości - który powoduje, iż dotychczasowe środowisko znajomych, rodziny czy jakiejkolwiek społeczności, której poglądy i sposób życia dotąd dzieliliśmy, przestaje w jakimś sensie do nas "pasować". Lub też my przestajemy pasować do niego. I nie z powodu, że któraś ze stron jest "zła" czy "niewłaściwa". Po prostu obie strony stają się niekompatybilne.

 

Nowa percepcja zacieśnia pewne więzy, a niektóre "rozpuszcza"

Nowy sposób naszego myślenia i wyrażania polega często na tym, że zaczynamy zauważać rzeczy, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi w otaczającym świecie. Niektóre nasze zachowania oraz postępowanie innych osób, które do tej pory były oczywiste - zaczynamy postrzegać jako takie, które nie do końca akceptujemy w nowej rzeczywistości. Od momentu "przekliknięcia" czegoś w naszym umyśle, na te same co zawsze sytuacje zaczynamy reagować inaczej, według naszego nowego sposobu myślenia. Nasze "nowe" decyzje nie zawsze "podobają się" środowisku, w którym się do tej pory obracaliśmy. Jeśli jednak udaje nam się nawiązać na nowo z nim kontakt i zyskać zrozumienie dla naszej nowej percepcji - dotychczasowe znajomości mają szansę ewoluować i towarzyszyć nam nadal.

 

Ból po drugiej stronie w odpowiedzi na nasze "nowe ja"

Bywa też jednak i tak, iż nasz nowy sposób reagowania na te same sytuacje spotyka się nie tylko z niezadowoleniem dotychczasowego środowiska, ale również interpretacją naszych działań jako osobisty atak. Po drugiej stronie pojawia się ból, który niezamierzenie uruchamiamy swoimi decyzjami. Powoduje on, iż na kontakt i zrozumienie naszego nowego sposobu widzenia nie ma absolutnie miejsca i możliwości. Bez względu na to, co mamy do powiedzenia, druga strona, pogrążona w bólu, słyszy tylko to, w jaki sposób jej własny umysł interpretuje nasze działania. Nie ma mowy o dialogu i znajomości ulegają zerwaniu.

 

Stare odchodzi i robi się miejsce na nowe

Pozostaje nam zatem często pogodzić się z tym, iż sfera naszego wpływu dalej nie sięga. Może za jakiś czas, kiedy postrzeganie nas jako osobistych nieprzyjaciół minie, dobre relacje wrócą? Może tak jednak nie nastąpić i zanim przyciągniemy nowe znajomości, przeżyjemy okres czasowej izolacji i samotności. Poczucie to do złudzenia przypomina podróż do przeszłości, gdzie, aby się porozumieć z innymi ludźmi i nie wywołać ich nerwowej reakcji, musimy zataić fakt pochodzenia z innej rzeczywistości. Problem polega jednak na tym, że już nie potrafimy i nie chcemy żyć według starych "prawd", naginać się do obcych zasad i udawać kogoś innego niż jesteśmy, żeby móc "przynależeć do stada". Jeśli pozostanie w zgodzie z otaczającym środowiskiem staje się niemożliwe bez oszukiwania siebie i innych i życia w ciągłym konflikcie -wewnętrznym lub zewnętrznym - musimy wybrać siebie, a dawne znajomości pozostawić tam, gdzie ich miejsce - w przeszłości. 

 

Stać sie swoim pierwszym przyjacielem w nowej rzeczywistości

Oddalamy się od znanego, a nowego nieznanego jeszcze nie widać. Czeka nas samotność, w której największym wsparciem i pierwszą nową znajomością możemy być my sami, w nowej wersji siebie.

Powrót na górę strony

06 lipca 2020

Lista artykułów

Lista kategorii tematycznych

zapraszam na mój profil na Instagramie:
pytania, które - zmieniając świadomość - zmieniają życie

Uzdrawianie siłami natury

Agnieszka Pareto

SESJE INDYWIDUALNE

online

KLIKNIJ po więcej informacji

KONTAKT

kontakt@agnieszkapareto.com